«Побудова ефективної системи управління є першочерговим та надважливим завданням», – полковник Кирило Сахнюк
12 Квітень 2019

Сьогодні на Київському факультеті офіцери Головного управління та інспектори Національної гвардії Каліфорнії завершують семінар щодо реформування штабу Нацгвардії.

Держави-члени НАТО досить по-різному структурують власні безпекові відомства. Але альянс побудував і відпрацював таку модель, яку і перейняли союзники, зокрема щодо рівнів військового управління - стандарт, таку собі ідеальну структуру управління, своєрідний конструктор - "J-структуру".Саме про впровадження цих змін у Національній гвардії України нам погодився розповісти начальник відділу стратегічного планування полковник Кирило Сахнюк.

- Пане полковнику, поясніть що означає літера «J»?

- Буква у назві структури означає тип підрозділу, з яким асоціюється відповідна секція штабу «J» – об'єднані (різновидові) штаби.Загальна модель для усіх штабних структур включає: начальника штабу, три штабні секції: координаційну (або командну), спеціальну та персональну.

- Робота у кожній штабній секції варіюється відповідно до місії та рівнів командування?

- Так. Офіцери персонального штабу безпосередньо підпорядковані командиру. Представники типового персонального штабу: головний сержант, ад'ютант, капелан, головний інспектор, офіцер з публічних зав’язків, лікар, юрист.Офіцери координаційного штабу – помічники начальника штабу, які безпосередньо йому підпорядковані. Вони відповідають за одну або кілька сфер. Допомагають командиру координувати та здійснювати нагляд за виконанням планів, операцій та інших заходів. Спільно, через начальника штабу, вони виконують широке коло обов’язків командира. Штаб не відповідає за функціональні сфери, які визначені сферами особистого контролю командира. Офіцери спеціального штабу допомагають командиру та іншим представникам штабу у їх професійній або технічній сферах. Чисельність офіцерів спеціального штабу та коло їх обов’язків залежить від рівнів командування. Секції спеціального штабу структуровані відповідно до функціональних сфер. Наприклад, координатор з вогневої підтримки – це офіцер, чия зона відповідальності – вогнева підтримка або артилерія.

- Для чого це робиться?

Кожен знає, за що він відповідає, така організація дозволяє уникнути подвійності, зосередити більше зусиль на бойовій підготовці, підтримці бойової готовності та логістиці, вона чітко розділяє: тут займаються підготовкою сил, а тут – веденням операцій.Залежно від того, яке завдання стоїть, офіцери – фахівці у своєму секторі напрацьовують варіанти розв'язання проблеми, а начальник штабу вибирає оптимальний, на його думку.

- Зрозуміло. Про які зрушення у Нацгвардії вже можна говорити. Що ми бачимо вже сьогодні?

­- У рамках зазначеного завдання вже створені та уведені до штату ГУ НГУ: інспекція (управління контролю діяльності військ), головний старшина, відділ радників (в тому числі з питань гендерної рівності),         відділ психологічного забезпечення, відділ контролю за закупівлею товарів, робіт і послуг за державні кошти, службу гендерної інтеграції, відділ стратегічного та середньострокового планування, службу військового духовенства, службу цивільно-військового співробітництва та інформаційного забезпечення, сформовано внутрішній аудит, як незалежну структуру, підпорядковану командувачу НГУ.

- А що вам вдалося здійснити за результатами цього семінару?

- Протягом цих чотирьох днів здійснено перегляд повноважень, відповідальності та підзвітності структурних підрозділів майбутнього штабу способом розроблення матриці відповідальності, що повинно забезпечити трансформацію органів (військового) управління у дієву систему, яка функціонуватиме як єдине ціле внаслідок ефективної взаємодії її структурних підрозділів. Одним із основних завдань, визначених за результатами роботи: нами визначено здійснити раціональний розподіл посад між офіцерами та сержантами у майбутніх штабах, що повинно забезпечити постійний обмін досвідом між ними, та на тактичному рівні, а також ефективне використання ресурсів.

Потрібно зазначити, що трансформація органів управління є ключовим кроком у впровадженні реформ загалом. Отже, у рамках розвитку усієї Національної гвардії України, побудова  ефективної системи управління є першочерговим та надважливим завданням.

Автор: лейтенант Альона Крижановська

фото авторапереглядів - 264.