Музей Національної академії Національної гвардії України був створений до 50-тирічного ювілею нашого навчального закладу.  Спочатку тільки як виставковий зал навчального закладу, згодом став місцем, де по крихтах відроджувалась славетна історія та приклади вірного служіння Вітчизні десятків поколінь  молодих офіцерів-випускників прикордонних та внутрішніх військ. На даний час є чинним оберегом пам’яті понад 80-ти річної історії та службово-бойового шляху навчального закладу.

При значній підтримці командування,  ветеранської організації  проведений значний обсяг пошукових робіт, внаслідок яких в експозиції  демонструються документи та реліквійні матеріали, що відносяться до часів створення у м. Харкові передвісника Національної академії – другої школи прикордонної охорони та військ ОДПУ. У музеї достатньо широко представлені матеріали, що відроджують масштабність підготовки майбутніх начальників прикордонних застав, командирів підрозділів, офіцерів-кавалеристів, танкістів, зброярів та інших фахівців. Велику зацікавленість викликають матеріали підготовки в навчальному закладі льотчиків, штурманів та техніків для авіації прикордонних військ.

Також зібрані цікаві матеріали щодо участі вихованців навчального закладу в прикордонних конфліктах біля о. Хасан на Далекому Сході та в Північній війні.

Центральне місце в експозиції музею займають документи  про участь навчального закладу, його викладачів та випускників у боях Другої Світової війни. Тут зберігається пам’ять про героїчні подвиги випускників, тоді Харківського кавалерійського прикордонного училища, у боях на кордоні 22 червня 1941 року.

Відвідувачі з великою зацікавленістю знайомляться з участю навчального закладу в оборонних боях за м. Харків.

На стендах експозиції є документи і фотоматеріали тих, хто в роки війни командував дивізіями, бригадами, полками і батальйонами. Представлені цікаві матеріали про участь в боях за місто Харків бійців та командирів 17-ї бригади внутрішніх військ під командуванням викладача тактики училища полковника Танкопія І.О. Один з фрагментів цього бою відображено на діорамі музею.

Значна частина в експозиції музею відведена відродженню навчального закладу вже після війни та матеріали з повсякденної службово-бойової діяльності.

У межах підготовки до 80-тирічного ювілею Національної академії Національної гвардії України у 2011 році, після проведеної реконструкції, відбулось урочисте відкриття музею навчального закладу.

Експозиція поповнилась зразками зброї Перемоги, предметами військової форми одягу, в тому складі форменим одягом та нагородами багатьох випускників Академії. В музеї експонуються матеріали зв’язків навчального закладу з багатьма військовими структурами іноземних держав за програмою «Партнерство за ради миру», а також матеріали та документи щодо участі особового складу Академії в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виконанні спеціальних службово-бойових завдань в гарячих точках.

За минулі роки музей став важливим осередком військово-патріотичного виховання, звідки розпочинається шлях зростання та змужніння тисяч майбутніх офіцерів, дійсних патріотів нашої держави.

У квітні 2010 року Постановою Президії ради Харківської міської організації ветеранів України музей Академії нагороджено дипломом за активну роботу у військово-патріотичному вихованні молоді на кращих службово-бойових традиціях старших поколінь.

Працівники безперестанно працюють на те, щоб ні один факт чи подія в Академії не пройшли осторонь стін музею. Протягом 2014-2015 рр. були створені та постійно поповнювались галереї, присвячені миротворству й АТО.

Міжнародний досвід нашого вишу поповнила вітрина експонатів миротворчої діяльності ООН офіцерів Академії. На стендах представлені стяг ООН,  фото з місій, зразки форми одягу миротворців, медалі та нагороди наших офіцерів з тих країн, де вони брали участь у місіях.

Національна Академія оберігає пам'ять героїв-гвардійців та випускників Академії, які загинули під час виконання свого боргу в зоні проведення АТО. Так, у музеї встановлено стенд нашім героям, зберігаються деякі особисті речі загиблих, є зразки озброєння і навіть український прапор з побажаннями сослуживців на ньому.

Впевнено дивлячись уперед, Академія завжди пам'ятає і шанує своє минуле, адже в нас чітко розуміють, що перспективне майбутнє будують на міцному фундаменті - історії і традиціях.