22350898029_0be1a6ec9e_b (1)

26 грудня 1931 року в Харкові (Помірки) була заснована 2-га школа прикордонної охорони та внутрішніх військ. Уряд двічі, у 1929 та 1931 роках, приймав постанови “Про командний та політичний склад РСЧА”, в яких були сформульовані основні вимоги по зміценню кадрів командного складу. Особлива увага приділялась підвищенню військово-технічних знань навчального складу, досконалому володінню бойовою технікою та складними формами сучасного бою.

Про багатопрофільність школи можна судити по тому, що до її складу, крім стрілецьких та кавалерійських підрозділів, входили автобронетанкове та артилерійське відділення, дивізіон зв’язку, а пізніше— відділення по підготовці льотчиків та техніків озброєння. Необхідними знаннями та навичками за своїм профілем курсанти повинні були оволодіти за два роки, а льотчики – за три.

В організації навчального процесу долались труднощі, пов’язані з відсутністю необхідної кількості командних кадрів. Через нестачу викладачів командирам та керівникам спеціальних дисциплін доводилось вести заняття з чотирьох-п’яти навчальних предметів. Щоб вирішити це завдання, нарівні з відбором досвідчених методистів, на викладацьку роботу запросили таких фахівців, як П.М. Вєтров, С.І. Донсков, В.І. Золотарьов, М.С. Патоличев, О.М. Панкратов, О.І. Соболєв, І.О. Танкопій.

У 1934 році школа була перейменована в Другу об‘єднану прикордонну школу ім.Ф.Е.Дзержинського.

У квітні 1937 року 2-а об’єднана прикордонна школа (так її тоді називали у зв’язку з введенням курсу перепідготовки командного складу) стала називатися Харківським військовим училищем військ НКВС імені Ф.Е. Дзержинського. В цей період училище очолювали комбриг Е.М. Лепін, полковники П.Д. Яхнін, Я.М. Левінсон, генерал-майор І.К. Ухов.

З урахуванням досвіду бойових дій у 1938 – 1940 роках було переглянуто програми та навчальні плани військових училищ НКВС, в тому числі й Харківського. Навчання курсантів ще більше наблизилось до потреб військ, до бойового використання. У зв’язку з цим були внесені зміни в матеріально-технічну базу училища: створювались опорні учбові укріплення на зразок фінських, відпрацьовувались елементи бою у взаємодії з танками та артилерією. Заняття забезпечувались найновішими на той час зразками військової техніки, приладами та посібниками.

В умовах зростаючої воєнної небезпеки напередодні 1941 року все більше уваги приділялося вихованню у кожного курсанта високих морально-бойових якостей, дисциплінованості, наступального пориву, здатності переносити труднощі похідно-бойового життя. В цей же час училище отримало нову назву – Харківське кавалерійське прикордонне училище НКВС ім. Ф.Е.Дзержинського.