91

Новий етап свого розвитку навчальний заклад розпочав з 1991 року. У зв’язку з оголошенням Україною незалежності постало питання про захист суверенітету, а надалі і територіальної цілісності нашої держави. Вирішувати ці завдання була призвана створена рішенням Верховної Ради України 4 листопада 1991 року Національна гвардія України. Відповідно, перед Гвардією постало питання підготовки молодих, професійних і національно свідомих кадрів. Рішенням керівництва держави та НГУ вибір був зроблений на користь нашого вузу. 2 січня 1992 року було створено Харківське вище військове училище Національної гвардії України. 5 січня 1992 року особовий склад училища прийняв Військову присягу на вірність народу України.

Рішенням Міжгалузевої атестаційної комісії при Міністерстві освіти України від 29-30 червня 1995 року та Наказу Міністерства освіти України від 19 липня 1995 року назву училища було приведено у відповідність із Законом України “Про освіту”. Воно стало іменуватися: “Військовий інститут Національної гвардії України” /ВІ НГУ/.

В 1997 році було здійснено перший випуск 27 фахівців з п’ятирічним терміном навчання за фахом “Бойове застосування мотострілецьких підрозділів”. Курсами по підготовці молодших офіцерів було підготовлено 61 молодшого лейтенанта гвардії.

У зв’язку із розформуванням НГУ в 1999 році, в період до 1 березня 2000 року були завершені організаційні заходи по перепідпорядкуванню інституту Головному Управлінню командуючого внутрішніми військами МВС України. З цього часу розпочався черговий етап нашої історії. Інститут отримав назву “Військового інституту внутрішніх військ МВС України”.

Згідно  рішення Державної акредитаційної комісії України від 2 березня 2006 року Військовий інститут внутрішніх військ МВС України було визнано акредитованим за статусом вищого навчального закладу четвертого рівня. 10 квітня 2006 року інститут було реорганізовано в Академію. 26 травня того ж року Міністром внутрішніх справ України Академії було вручено Бойовий прапор.