парад

Новий етап свого розвитку навчальний заклад розпочав з 1991 року. У зв’язку з оголошенням Україною незалежності постало питання про захист суверенітету, а надалі і територіальної цілісності нашої держави. Вирішувати ці завдання була призвана створена рішенням Верховної Ради України 4 листопада 1991 року Національна гвардія України. Відповідно, перед Гвардією постало питання підготовки молодих, професійних і національно свідомих кадрів. Рішенням керівництва держави та НГУ вибір був зроблений на користь нашого вузу. 2 січня 1992 року було створено Харківське вище військове училище Національної гвардії України. 5 січня 1992 року особовий склад училища прийняв Військову присягу на вірність народу України.

Рішенням Міжгалузевої атестаційної комісії при Міністерстві освіти України від 29-30 червня 1995 року та Наказу Міністерства освіти України від 19 липня 1995 року назву училища було приведено у відповідність із Законом України “Про освіту”. Воно стало іменуватися: “Військовий інститут Національної гвардії України” /ВІ НГУ/.

В 1997 році було здійснено перший випуск 27 фахівців з п’ятирічним терміном навчання за фахом “Бойове застосування мотострілецьких підрозділів”. Курсами по підготовці молодших офіцерів було підготовлено 61 молодшого лейтенанта гвардії.

У зв’язку із розформуванням НГУ в 1999 році, в період до 1 березня 2000 року були завершені організаційні заходи по перепідпорядкуванню інституту Головному Управлінню командуючого внутрішніми військами МВС України. З цього часу розпочався черговий етап нашої історії. Інститут отримав назву “Військового інституту внутрішніх військ МВС України”.

Згідно  рішення Державної акредитаційної комісії України від 2 березня 2006 року Військовий інститут внутрішніх військ МВС України було визнано акредитованим за статусом вищого навчального закладу четвертого рівня. 10 квітня 2006 року інститут було реорганізовано в Академію. 26 травня того ж року Міністром внутрішніх справ України Академії було вручено Бойовий прапор.

Розпорядженням кабінету міністрів України від 27.05. 2014 року №526-Р Указом Президента України від 04.06.2014 року №497/2014 року Академію НГУ реформовано в Національну академію Національної Гвардії України.

Ті часи співпали із загостренням ситуації на Сході України. На озброєння Національної гвардії почали надходити нова техніка та озброєння, у зв’язку з чим виявися деякий дефіцит спеціалістів з їх використання. З цією метою в Академії було організовано курси підготовки екіпажів БТР 4Є. За замовленням Академії КБ Морозова виготовило спеціальний тренажер для підготовки екіпажів БТР 4Є, що надало змогу готувати фахівців швидше.

З урахуванням міжнародної обстановки та  гострої потреби в високо професійних кадрах  академія значно підняла рівень підготовки високо професійних кадрів командних, тилових, технічних та гуманітарних спеціальностей тактичного та оперативно-тактичного рівнів, більшість з яких пройшли випробування  в зоні проведення антитерористичної операції.   Академія має постійно діючі адьюнктуру та магістратуру, курси післядипломної освіти офіцерського складу.

Знайшла подальше удосконалення робота по удосконаленню на достатньому рівні нових педагогічних ідей, щодо їх адаптації до умов організації навчально-виховного процесу, а також упровадження в практику кращого педагогічного досвіду.

Значно розширилось міжнародне співробітництво навчального закладу. Особовий склад академії залучався до проведення спільних з іноземними державами, членами НАТО маневрів та навчань. В підготовці курсантів до протидії тероризму брали участь фахівці США, Франції та інших країн. Проводились спільні  з представниками іноземних держав науково-теоретичні конференції. На  базі Національної академії  відбулось розширене засідання Військової Ради в роботі якої прийняв участь Секретар Ради національної безпеки і оборони України О.Турчинов, Міністр внутрішніх справ А. Аваков та командувач НГУ  Ю.Аллеров.

Рішення військової Ради та вимоги Президента України чітко і послідовно використовуються в практичній роботі щодо підготовки  офіцерських кадрів.  Навчально –виховний процес щільно пов'язаний з відпрацюванням практичних завдань володіння зброєю та технічними заходами що є на озброєнні  в НГУ та Збройних Силах України

Офіцери академії приймали і приймають участь в зоні проведення АТО -загалом на сьогоднішній день це більше 8О % особового складу навчального закладу.

За проявлену мужність і відданість в зоні проведення АТО - 6 військовослужбовців академії нагороджені Орденом «Богдана Хмельницького», 19 нагороджено Орденом « За мужність», 11  - нагороджені Орденом «Данила Галицько». Понад 30 військовослужбовців академії нагороджені медалями.

Та, нажаль,  під час виконання службово-бойових завдань загинуло 14 військовослужбовців.  Їх мужність, самопожертва заради України,- назавжди залишаться в нашій пам’яті, наших серцях.

Серед першокурсників набору 2017 року - 32 учасника бойових дій, 21 вихованець військових ліцеїв, 12 представників військових династій, 10 кандидатів в майстри спорту. Також одягти погони зважилось 27 дівчат.

Представники Національної академії постійно беруть активну участь в суспільному житті міста, в охороні громадського порядку під час проведення масових заходів  в  столиці нашої України м. Києві.

Високий професіоналізм, цілеспрямована робота командування, науково-педагогічного та всього особового складу Національної академії, прагнення і пошук нового з метою покращення навчально-виховного процесу — це ті чинники, які сприяють і надалі сприятимуть новим досягненням.