1

Новий етап свого розвитку навчальний заклад розпочав з 1991 року. У зв’язку з оголешенням Україною незалежності постало питання про захист суверенітету, а надалі і територіальної цілісності нашої держави. Вирішувати ці завдання була призвана створена рішенням Верховної Ради України 4 листопада 1991 року Національна гвардія України. Відповідно, перед Гвардією постало питання підготовки молодих, професійних і національно свідомих кадрів. Рішенням керівництва держави та НГУ вибір був зроблений на користь нашого вузу. 2 січня 1992 року було створено Харківське вище військове училище Національної гвардії України. 5 січня 1992 року особовий склад училища прийняв Військову присягу на вірність народу України.

Рішенням Міжгалузевої атестаційної комісії при Міністерстві освіти України від 29-30 червня 1995 року та Наказу Міністерства освіти України від 19 липня 1995 року назву училища було приведено у відповідність із Законом України “Про освіту”. Воно стало іменуватися: “Військовий інститут Національної гвардії України” /ВІ НГУ/.

В 1997 році було здійснено перший випуск 27 фахівців з п’ятирічним терміном навчання за фахом “Бойове застосування мотострілецьких підрозділів”. Курсами по підготовці молодших офіцерів було підготовлено 61 молодшого лейтенанта гвардії.

У зв’язку із розформуванням НГУ в 1999 році, в період до 1 березня 2000 року були завершені організаційні заходи по перепідпорядкуванню інституту Головному Управлінню командуючого внутрішніми військами МВС України. З цього часу розпочався черговий етап нашої історії. Інститут отримав назву “Військового інституту внутрішніх військ МВС України”.

При цьому дбайливо зберігалися кращі традиції попередніх років. Давні зв’язки інституту з Героєм Радянського Союзу полковником у відставці Білоконем Кузьмою Филимоновичем переросли у спільну почесну службу. Герой, патріот, людина з великої літери – Білоконь К.Ф. наказом Міністра ВС України № 274 від 30 квітня 2000 року був зарахований Почесним солдатом інституту. Офіцери та курсанти у своїх рядах побачили приклад для себе, яким пишалися і якого щиро поважали.

Завдяки цілеспрямованій роботі всього нашого колективу рішенням Державної акредитаційної комісії України від 2 березня 2006 року Військовий інститут внутрішніх військ МВС України було визнано акредитованим за статусом вищого навчального закладу четвертого рівня. 10 квітня 2006 року інститут було реорганізовано в Академію.26 травня того ж року Міністром внутрішніх справ України Академії було вручено Бойовий прапор.

Нинішня Національна академія Національної гвардії України  здійснює підготовку офіцерських кадрів командних, тилових, технічних та гуманітарних спеціальностей тактичного та оперативно-тактичного рівнів, має постійно діючі адъюнктуру та магістратуру, курси післядипломної освіти офіцерського складу. Науково-педагогічним складом на достатньому рівні проводиться розробка нових педагогічних ідей щодо їх адаптації до умов організації навчально-виховного процесу в Національній академії, а також упровадження в практику кращого педагогічного досвіду.

Високий професіоналізм, цілеспрямована робота командування, науково-педагогічного та всього особового складу Національної академії, прагнення і пошук нового з метою покращення навчально-виховного процесу — це ті чинники, які сприяють і надалі сприятимуть новим досягненням.

Великих змін навчальний заклад зазнав з початком проведення антитерористичної операції на сході України.

В той час коли на озброєння Національної гвардії почали надходити нова техніка та озброєння, виявися деякий дефіцит спеціалістів з їх використання. Саме тому перші екіпажі нового бронетранспортера БТР 4Є були ніхто інші, як викладачі кафедри стрільби та озброєння і кафедри тактики Академії. Вони, пройшовши короткі курси у КБ Морозова, вже безпосередньо під час бойових дій отримували дорогоцінний досвід, який надалі ще не раз стане їм в пригоді. Згодом в Академії були створені курси підготовки екіпажів БТР 4Є, викладають де, саме ці бойові викладачі. За замовленням Академії КБ Морозова виготовило спеціальний тренажер для підготовки екіпажів БТР 4Є, що надало змогу готувати фахівців швидше, зберігаючи таким чином бюджетні гроші на пальне та витратні матеріали. Такі курси надали змогу у найнеобхіднішу мить підготувати потрібну кількість екіпажів та зміну їм. Сьогодні ці викладачі навчають і військовослужбовців Збройних сил України, на озброєння яких також почала надходити така техніка.

Крім цього, протягом багатьох місяців в зоні АТО знаходились офіцери Академії – тиловики, автомобілісти, зброярі, виховники, які приймали участь у створенні підрозділів, що ефективно  виконували свої завдання в таких тяжких умовах і такий тяжкий час. Загалом на сьогоднішній день 8О % офіцерського складу навчального закладу прийняли участь в проведенні антитерористичної операції та, безпосередньо, в бойових діях.

Змінено і програму навчання курсантів. Впродовж усієї антитерористичної операції, викладачі всіх кафедр, враховуючи набутий досвід, та, аналізуючи хід конфлікту, наповнюють програми матеріалом, враховуючи вже потреби сьогодення. Основний наголос робиться на практичних заняттях, їх кількість постійно зростає.

Сьогодні троє працівників навчального закладу нагороджені державною нагородою України орденом Данила Галицького за участь в антитерорситичній операції, це – майор Ілля Кузьмініч, старші прапорщики Юрій Хлистун та Ігор Вавілонський.

Чотирнадцять  вихованців загинули під час виконання службово-бойових завдань. Вони навчалися в Академії, а тепер на прикладах їхніх мужніх вчинків ми навчаємо нове молоде покоління, яке завжди знатиме своїх героїв.