Tankopiy
звезда героя

полковник Танкопій Іван Олексійович

Народився 7 вересня 1902 року у місті Ямпіль Вінницької області. У Радянській Армії з 1919 року. Учасник Громадянської війни. Боровся в Качковському партизанському загоні. З 1935 року Танкопій Іван Олексійович після закінчення Вищої прикордонної школи НКВС працював викладачем тактики 2-ої об’єднаної школи прикордонних військ імені Ф.Е. Дзержинського.

У середині березня 1943 року фашистські війська прорвалися до окраїн Харкова. Воїни 17-й стрілецької бригади військ НКВС і інших частин, що обороняли ближні підступи і місто, непохитно захищали кожну вулицю, кожен будинок, наносили ворогу великі втрати в живій силі і техніці. У боях на вулицях Харкова зробив подвиг командир 17-ої стрілецької бригади полковник Іван Олексійович Танкопій. До ранку 14 березня 1943 року гітлерівці, обійшовши Харків з півночі, захопили населений пункт Сороковка і прорвалися в районі Рогані до шосе Харків – Чугуїв. Одночасно велика група фашистів прорвалася до південно-східних окраїн міста й у районі паровозобудівного заводу (нині заводу імені Малишева). Наші частини виявилися в оточенні. Полковник Танкопий організував кругову оборону. Радянські воїни, відбиваючи ворога, самі починали контратаки, наносили удари по загарбниках.

У районі паровозобудівного заводу радянські воїни під командуванням полковника Танкопія знищили 6 ворожих танків, 5 бронетранспортерів і більш 100 фашистських солдатів. У центрі міста на ділянці одного з батальйонів бригади було підбито 3 фашистських танки, 2 бронетранспортери, знищено близько 70 гітлерівців. На інших ділянках – у центрі і на окраїнах Харкова – наші воїни знищили 20 танків, 150 солдатів і офіцерів противника.

У нагородному листі полковника Танкопия говориться: «Під час боїв за місто Харків полковник Танкопий самовіддано керував важкими вуличними боями бригади. Нехтуючи небезпекою, він особисто керував частинами, що вели бої на найбільш небезпечних напрямках, і своєю безстрашністю і презирством до смерті надихав бійців і командирів. У ніч на 16 березня 1943 року відважний комбриг зумів об’єднати частини і підрозділи 17-й стрілецької бригади військ НКВС у районі тракторного заводу, зайняти міцну оборону і протягом трьох діб відбивали люті атаки гітлерівців. Полковник Танкопий був поранений, але продовжував керувати боєм. Він стікав кров’ю, але відмовився від евакуації в госпіталь. У цих боях мужній командир удруге був поранений. Цього разу рана виявилася смертельною.

За відвагу і мужність у боях проти фашистських загарбників Указом Президії Верховної Ради СРСР від 20 жовтня 1943 року полковнику Танкопию Іванові Олексійовичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу (посмертно). Ім’ям Героя названа одна з вулиць міста Харкова.