Про наукову діяльність Академії Нацгвардії
Сьогодні відзначається Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку. Цим святом світове наукове співтовариство прагне популяризувати науку й заохочувати до її розвитку заради користі усього людства.
У нашому матеріалі заступник начальника Академії з наукової роботи, доктор технічних наук, професор, полковник Руслан Кайдалов ознайомив нас з процесом розвитку наукової діяльності у Національній академії Національної гвардії України.
Зміни, яких зазнала наукова діяльність з початком повномасштабного вторгнення
З початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України наукова діяльність в закладах вищої освіти системи МВС, зокрема, у Національній академії Національної гвардії України зазнала певних змін. Науковими та науково-педагогічними працівниками Академії були внесені пропозиції щодо корегування тематики наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок на 2020-2024 та 2025-2029 роки у МВС, які враховують актуальні вимоги сьогодення. Ці зміни здебільшого стосувались таких актуальних наукових напрямків як: дослідження проблем розвитку та концептуальних засад підготовки в НГУ, у тому числі з використанням досвіду провідних країн-членів НАТО та впровадження досвіду виконання бойових (спеціальних) завдань під час відсічі збройної агресії; удосконалення форм взаємодії органів військового управління НГУ з органами управління інших складових сектору безпеки і оборони України під час виконання завдань за призначенням; науково-технічне супроводження розроблення та модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки для виконання формуваннями (підрозділами) НГУ завдань за призначенням; дослідження проблем психологічного забезпечення службово-бойової діяльності НГУ, розроблення та вдосконалення системи психологічного супроводження службово-бойової діяльності НГУ.
Окрім цього, започаткована робота з вивчення та впровадження досвіду виконання бойових (спеціальних) завдань Національною гвардією України, яку здійснює відповідна служба науково-організаційного відділу. Впровадження досвіду в Національній академії НГУ здійснюється шляхом включення питань вивченого досвіду до звітів науково-дослідних робіт, матеріалів дисертаційних досліджень, а також під час проведення наукових форумів.
Збільшена кількість набору ад’юнктів денної форми навчання та започатковано набір на заочну форму навчання. Окрім спеціальностей 251 «Державна безпека» та 255 «Озброєння та військова техніка», за якими готувались ад’юнкти ще раніше у 2023 році, було започатковано набір здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня за спеціальністю 053 «Психологія». У 2023 році започатковано видання нового наукового журналу «Безпека держави» зі спеціальностей 251 «Безпека держави», 252 «Безпека державного кордону», 256 «Національна безпека».
Завдання, які стоять перед вченими Академії та досягнення за роки війни
Система наукової роботи Академії інтегрована у систему наукових досліджень МВС, інших складових сектору безпеки і оборони держави та взаємодіє з центральними органами виконавчої влади з питань наукової та науково-технічної діяльності у галузі службово-бойової діяльності НГУ. Науково-педагогічні працівники, які працюють у складі, факультетів, центрів, кафедр та наукові працівники науково-дослідного центру виконують поставлені завдання у відповідності до плану та оперативних завдань від ГУ НГУ та МВС.
Основні зусилля вчених Академії направлені на: виконання науково-дослідних робіт та науково-технічних (експериментальних) розробок; проведення наукових досліджень і науково-технічних експертиз; участь у науковому супроводженні процесу розроблення та випробування нових та модернізованих зразків озброєння військової і спеціальної техніки; організацію та участь у наукових та науково-практичних форумах; розроблення проєктів доктринальних документів, статутів, нормативно-правових актів і нормативно-технічних документів тощо; розроблення наукових видань (монографій, енциклопедій, словників, порадників, дисертацій, статей, звітів про результати досліджень, доповідей, рецензій, відгуків тощо); підготовку наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації; організація наукової роботи здобувачів вищої освіти; узагальнення та поширення передового досвіду виконання з’єднаннями, військовими частинами та підрозділами НГУ, ЗСУ завдань за призначенням; патентно-ліцензійну, винахідницьку та раціоналізаторську роботу; розроблення і впровадження в освітній процес Академії нових інформаційних технологій і технічних засобів навчання, створених у результаті наукових досліджень.
Вся тематика науково-дослідних робіт, інших видів наукової роботи спрямована на забезпечення практичної спрямованості отриманих результатів з подальшим їх впровадженням в освітню та наукову діяльність Академії та практику застосування у військах.
Внесок наших вчених в перемогу
В Академії сформовано та успішно діють наукові школи, представники яких активно та цілеспрямовано проводять прикладні наукові дослідження. Отримані результати впроваджуються не тільки в освітню та наукову діяльність Академії, а й мають практичне впровадження у практику дій військ для забезпечення успішної відсічі збройної агресії російської федерації. Так ад’юнкти, докторанти, наукові та науково-педагогічні працівники приймають активну участь у науковому супроводженні створення та модернізації зразків озброєння та військової техніки, яка безпосередньо застосовується військовослужбовцями не тільки НГУ, а й іншими представниками сил безпеки та сил оборони при виконанні завдань за призначенням. Так, проведення відомчих та державних випробувань броньованих колісних машин (БТР-4К, Козак-2, Варта, КрАЗ-Когуар, КрАЗ-Спратан тощо) організовували та безпосередньо їх проводили представники Академії. До модернізації та випробувань зразків озброєння (UAR-10, UAR-15) долучались військовослужбовці Акадеемії.
Наукові та науково-педагогічні працівники за розробленими авторськими методиками, які апробовані та впровадженні у практику військ безпосередньо здійснюють психологічне відновлення військовослужбовців сил оборони, які мають негативний вплив бойового стресу.
Пріоритетні завдання на 2025 рік
До пріоритетних завдань хотів би віднести: розширення тематики наукових досліджень, що пов’язана із удосконаленням тактико-технічних характеристик зразків озброєння та військової техніки, особливо безпілотних авіаційних систем та роботизованих комплексів, засобів радіоелектронної боротьби; завершеність усіх наукових досліджень впровадженням їх результатів у практику військ та забезпечення освітньої діяльності в Академії; збільшення кількості та якості результатів патентно-ліцензійної, винахідницької та раціоналізаторської роботи; розширення форм співпраці із міжнародними партнерами та створення спільних наукових проєктів, з метою отримання прикладних наукових результатів; покращення результативності залучення здобувачів вищої освіти до виконання видів наукової роботи.
Наостанок нашої розмови, полковник Руслан Кайдалов бажає науковій спільності творчих успіхів, натхнення, непохитної віри в нашу перемогу і ділиться своїм життєвим та науковим правилом: «Якщо ставити перед собою ціль і робити щоденно кроки для її досягнення, то будь-яка, навіть дуже замріяна ціль, може бути реалізована. Після цього треба рухатися далі й ставити перед собою нові завдання та цілі. Діяльність вчених у сучасних умовах функціонування Академії повинна супроводжуватись основною тезою «кропітка праця від ідеї до впровадженого результату задля нашої української перемоги»».
Відділ міжнародних зв’язків, інформації та комунікації НА НГУ