новини

Всеукраїнський день психолога як здійснюється підготовка військових фахівців в Академії Нацгвардії

23.04.2025 13:00

Сьогодні в Україні відзначається Всеукраїнський день психолога - професійне свято тих, хто щодня допомагає людям знайти рівновагу, долати труднощі та відновлювати внутрішні сили. Повномасштабне вторгнення чітко показало: психологічна стійкість - це життєва необхідність, особливо - для військових.

 

Як готують фахівців, які по випуску з Національної академії Національної гвардії України працюють з військовими на передовій, - розповідає начальник кафедри психології та педагогіки Академії.

 

Підготовка військових психологів в Академії Нацгвардії стартувала у 2018 році. А вже наступного року відбувся перший випуск. Сьогодні фахівців готують за спеціальністю «Психологія» на трьох рівнях вищої освіти: бакалаврському, магістерському, а також PhD (доктор філософії). У 2024 році відбувся вже сьомий випуск офіцерів-психологів, які поповнили лави Національної гвардії України.

 

«За роки повномасштабного вторгнення якість підготовки значно зросла. Курсанти сьогодні - це дорослі, вмотивовані люди, які чітко розуміють свою місію. Ми зосереджуємося на формуванні професійних навичок з перших днів навчання. На другому курсі вони вже проводять заняття з психологічної підготовки, а на третьому – проходять практику з мобілізованими військовими,  - зазначає офіцер. Крім того, було оновлено й підходи до формування освітніх програм. До цього активно залучаються офіцери-практики з військ та представники Головного управління, які разом тепер беруть участь не лише у спільних заняттях, а й у розробці та перегляді навчальних програм».

 

Окрема увага приділяється й розвитку викладацького складу. Завдяки міжнародному співробітництву викладачі мають змогу підвищувати кваліфікацію, опановувати сучасні методики психологічної допомоги, зокрема EMDR, DBT, брейнспоттінг тощо.

 

Стосовно методик підготовки військових психологів, викладачі кафедри поєднують перевірені класичні методи - аналіз кейсів, вирішення ситуаційних задач, рольові ігри, моделювання консультацій. Важливе місце займає практика, зокрема на базі військових шпиталів та навчальних центрів Національної гвардії України.

 

«Ще декілька років тому ми всі покладали великі надії на інтерактивні методи, гейміфікацію освітнього процесу та його диджиталізацію. Тепер зрозуміло, що наявність навіть самих кращих технічних засобів навчання не гарантує його якість. Як експерт у сфері оцінювання вищої психологічної освіти, я можу впевнено сказати: головним залишається вмотивований, кваліфікований викладач - саме він забезпечує глибоке та якісне засвоєння матеріалу у курсантів», - говорить наш герой.

 

Після закінчення навчання, випускники-психологи направляються в бригади та частини Національної гвардії України. В Академії ефективно функціонує процедура попереднього розподілу, яка враховує кадрові потреби психологічної служби в системі Національної гвардії України.

 

«Диплом Академії відкриває шлях до відповідальних посад. Деяким випускникам вже довірили службу у керівництві відділеннями психологічного забезпечення у Східному та Північному територіальних управліннях НГУ. Інші займають ключові посади у військових частинах, відповідаючи за психологічну підтримку особового складу. Ми щиро пишаємось нашими випускниками, підтримуємо з ними зв’язок і з радістю спостерігаємо за їхнім професійним зростанням».

 

Стосовно того, наскільки важлива професія психолога сьогодні, начальник кафедри заявляє, що минулого року спеціальність «Психологія» стала найбільш популярною серед абітурієнтів-бакалаврів.

 

Відділ інформації та комунікації НА НГУ