«Інструктор – це не той, хто може навчити, а той, в кого варто вчитись…» – начальник групи інструкторів Нацгвардії
9 Серпень 2016

Ми поспілкувалися з начальником групи інструкторів НГУ підполковником Андрієм Дорошенком і дізналися, хто такий інструктор і як він може змінювати систему бойової і спеціальної підготовки гвардійців.

- Доброго дня! Андрію Миколайовичу, інститут інструкторів – це безпрецедентне новоутворення в системі Нацгвардії. Особисто для вас, що означає це поняття «інструктор»? Яку, на вашу думку, роль йому буде відведено у системі підготовці гвардійців?

– Доброго дня! Мені дуже сподобалась фраза одного з наших американських колег, яку я взяв собі на озброєння – «Інструктор – це не той, хто може навчити, а той, у кого варто вчитись». Перш за все, це людина, яка постійно прагне до самовдосконалення у своїй обраній спеціальності. Будь то снайпер, інженер, тактик, байдуже хто. Під час навчань він завжди критично мислить і ставить під сумнів дії навчаємих, намагаючись практично довести доцільність обраних шляхів.

З  якою метою ви прибули на первинну військову підготовку курсантів?

– Нацгвардія зараз перебуває у стані постійного особистого розвитку і пошуку рішень на сучасні вимоги підготовки особового складу для виконання цільових завдань. Одним з найголовніших напрямів є перехід до стандартів країн НАТО. У зв’язку з цим  на базі Навчального центру, що дислокується в Золочеві, були підготовлені перші в Україні військові інструктори згідно програм підготовки країн-членів Північноатлантичного Альянсу та країн-партнерів за ініціативою командування Нацгвардії і активною допомогою інструкторів центру «Патріот». Після закінчення підготовки дані інструктори, вперше в Україні, розпочали підготовку інструкторів для Національної гвардії України, враховуючи досвід АТО та тактику дій провідних армій світу. Отож, ми прибули для проведення «курсу молодого бійця» із курсантами Академії. Наше головне завдання – зацікавити майбутніх офіцерів запозичати знання західних країн, при цьому враховуючи свій власний досвід.

Чому ваша група обрала саме Національну академію Нацгвардії для проведення курсу?

– Тут створені всі умови для першої апробації розробленої нами програми. По-перше, кому як не курсантам – майбутнім гвардійським офіцерам – показувати нові тенденції в розвитку бойової та спеціальної підготовки? Вони – молоді і краще сприйматимуть зовсім нові для них знання, швидше вчитимуться і в подальшому зможуть порівняти нашу систему підготовки з натівською. По-друге, в Академії потужний військово-науковий потенціал. Наприкінці курсу, разом із представниками кафедр і вченої ради, ми спільно обговоримо вдосконалення майбутньої програми підготовки. Виходячи із спільно продуманих рекомендацій, ми виробимо єдині підходи до створення системи підготовки гвардійців на належному для Нацгвардії рівні.

Хто входить до вашої групи? За якими напрямками?

– Загалом, група значно чисельніша. Сюди ми прибули у кількості 6 осіб: 3 офіцери, 1 контрактник та 2 службовця з центру бойової підготовки «Патріот», які працюють в Навчальному центрі. Протягом тренінгу основний уклін ми зробимо на тактичну підготовку і медицину. Ці два напрями зараз є найбільш актуальними. Навчи бійця індивідуально правильно діяти в бою і надавати первісну допомогу на полі бою, – і тоді вже можна переходити до більш складних групових завдань та інших видів підготовки, як-то: вогнева, інженерна чи топографічна.

Вашу групу можна назвати сформованою бойовою одиницею. Чи можна сказати, що в будь-який час ви можете зірватись з цього місця і поїхати на бойове завдання?

– Так. Абсолютно готові діяти в будь-який час згідно бойового розрахунку і за необхідності.

Хто вас навчав бути інструктором? На яких курсах ви переймали свій досвід?

– Особисто я почав курси перекваліфікації у 2012 році, які тривають по теперішній час. За цей період мені довелось проходити тренінги на італьянській базі спеціальних поліцейських сил у місті Віченса. У Румунії ми з нашими європейськими колегами обмінювалися досвідом на командно-штабних навчаннях, а в Каліфорнії це були бригадно-тактичні навчання. Вже у складі групи ми брали участь у «Фіарлес Гардіан» і «Репід трайдент» (спільні українсько-американські військові навчання) у 2015 році. До того ж, доводилося співпрацювати з французькими і румунськими жандармами з питань ведення бою, дій під час масових заворушень і охорони віп-персон.

Чи поєднували ви набуті закордоном знання з українськими реаліями?

– Як ви бачите, ми ретельно ознайомились з американським і європейським досвідом бойової підготовки, який ми згодом узагальнили і систематизували під вимоги тієї ситуації, що склалася в державі. Під час створення програми ми також активно використовували надбання ізраїльської армії, адже останнім часом вона має чималі практичні напрацювання. Ми врахували й досвід АТО, адже увесь склад нашої групи – учасники бойових дій на Сході України.

– Що плануєте на перспективу? Як у майбутньому інструктор буде інтегрований в підрозділи Нацгвардії?

– Вже цього місяця в Навчальному центрі Нацгвардії відбудеться перший випуск  підготовленої нами групи інструкторів. Наразі вони будуть займатися індивідуальною підготовкою гвардійців і будуть відправлені по територіальним об’єднанням, де будуть проводити курси первинної підготовки з солдатами. Окрім тактичної підготовки і тактичної медицини, вони працюватимуть за напрямами вогневої, військово-інженерної і топографічної  підготовки, будуть навчати ближньому бою і володінню різними видами озброєння. Після набуття практичного досвіду, інструктори в майбутньому будуть проходити курси перекваліфікації, по результатам яких вони зможуть займатися бойовою і спеціальною підготовкою особового складу до відділення включно.

Дякуємо Вам, Андрію Миколайовичу, за плідну бесіду і бажаємо Вам продовжувати вашу ратну справу в такому ж дусі!